رویای کوهستان

وب سایت ورزشی آموزشی رویای کوهستان

نودمین شماره فصلنامه کوه منتشر شد.

گزارش صعود به قله سرکچال [ مسیرهای حرکت و نکات مهم صعود ]

۴۰۱۲

برنامه شماره ۲۵ صعود به قله سرکچال          وب سایت رویای کوهستان

به نام خالق زیبایی ها
تاریخ اجرا ۹۷/۶/۲
اعضای گروه رویای کوهستان بعد از یک وقفه یک ماهه ساعت ۶ صبح روز جمعه به قصد صعود قله سرکچال از تهران به سمت شمشک حرکت کردند.

قله سرکچال که شامل سه قله است.  قله سرکچال شماره یک به ارتفاع ۴۱۳۰ شماره دو ۴۱۶۰ و شماره سه با ارتفاع ۴۲۱۰ متر در منطقه شمشک واقع شده و صعود آن معمولا از مسیر پناهگاه لجنی واقع در ارتفاعات روستای شمشک بالا انجام میشود.

ساعت ۷ صبح از ابتدای روستا که در ارتفاع ۲۷۰۰ متری واقع شده برنامه آغاز شد .

هوای منطقه کاملا خنک و دلچسب بود.آرام آرام از داخل روستا سربالایی ها را بالا رفتیم قبل از رسیدن به قبرستان روستا آب آشامیدنی در دسترس هست و بعد از آن تا چشمه آفتاب ندیده آب که از بهداشتی بودن آن مطمئن باشید نیست.

با توجه به حضور نفرات مهمان در این برنامه سرعت صعود قله سرکچال کمتر بود کم کم به منطقه گوسفند سرا رسیدیم ساعت ۹ صبح بود و در همین محل برای صبحانه توقف کردیم ، ساعت ۱۰ دوباره به راه افتادیم پناهگاه لجنی در ارتفاع ۳۵۴۰ متری قرار دارد و سال ۱۳۶۴ توسط جمعی از کوهنوردان ساخته شده که پیشکسوت عزیز آقای تهرانی هم جز آن نفرات بوده اند.

قله سرکچال

در ادامه صعود به قله، گروه پیشتاز ساعت ۱۰:۴۵ به پناهگاه رسیدند. ساعت ۱۱ نفر سوم هم رسید اما سایر نفرات با تاخیر زیادی رسیدند.

ساعت ۱۲ تمام نفرات به جز یک نفر با برداشتن لوازم ضروری به سمت قله حرکت کردند.

با توجه به اتلاف وقت زیاد ناشی همسطح نبودن نفرات تازه وارد و فاصله زیاد بین برنامه های گروه و آماده نبودن بچه های گروه رویای کوهستان از هم جدا شدیم گروه پیشتاز شامل آقای سرگیزی و آقای تهرانی ساعت ۱۳:۳۰ قله اول سرکچال و ساعت ۱۴ قله دوم را صعود کردند آقای سرگیزی قله سوم را ساعت ۱۴:۳۵ صعود کردند .

دو نفر دیگر هم با رسیدن به قله اول به سمت سرکچال دو حرکت کردند و ۱۴:۳۵ روی قله بودند. کمی ناهماهنگی در بازگشت ایجاد شد که دو نفر باز مانده از صعود زودتر بازگشتند سایر نفرات هم از دو مسیر متفاوت اقدام به فرود کردند .

بهترین مسیر فرود شن اسکی بین دو قله شماره ۲ و ۳ در این فصل به نظر می رسد.ساعت ۱۷ تمام نفرات داخل پناهگاه لجنی مشغول صرف ناهار شدند .

در ادامه صعود به قله سرکچال ، ساعت ۱۸ به راه افتادیم ساعت ۲۰ کنار ماشین رسیدیم. نکته بسیار جالب توجه بازسازی مناسب پناهگاه بود که هم نمای بیرون آن سیمان شده بود. داخل به دو طبقه تقسیم شده و جای استراحت و نشستن مناسب فراهم شده بود. پنچره ها هم پوشانده شده و بسیار تمیز و زیبا شده بود که جای تقدیر دارد. البته حالا نوبت ما کوهنوردان هست که در حفظ و نگهداری این جانپناه ارزشمند نهایت تلاش خود را صرف کنیم .

نکات مهم صعود : آب آشامیدنی داخل روستا و چشمه بالای گوسفند سرا و اگر آب موجود باشد منبع آب کنار پناهگاه لجنی در دسترس است.

دوستان  در هنگام صعود قله سرکچال از ریختن زباله و دفع غیر بهداشتی و غیر اصولی فضولات انسانی در اطراف پناهگاه لجنی خودداری کنید . هنگام ترک پناهگاه اگر کسی داخل نبود لطفا درب پناهگاه را ببندید.

از آسیب زدن به تجهیزاتی که با زحمت و هزینه زیاد داخل آن نصب شده خودداری کنید. بردن وسایل به ارتفاع ۳۵۰۰ متری کار طاقت فرسایی است.آب داخل منبع میتواند جان همنوردی را نجات دهد از باز گذاشتن شیر منبع آب و تخلیه بی مورد آب جدا اجتناب کنید.
با سپاس از همراهی شما
نفرات حاضر در برنامه : سرپرست آقای سرگیزی
آقای تهرانی ، آقای بابانا ، خانم زارع ، خانم تهرانی ، مهمانان خانم متین و آقای سامان

رویای کوهستان را در اینستاگرام دنبال کنید

, , ,

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید :

پر کردن موارد ستاره دار الزامی می باشد .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .


نظرات تایپ شده به زبان انگلیسی یا اصطلاحا ” فینگیلیش ” بعضا منتشر نخواهند شد .

مدیریت سایت در انتشار و یا عدم انتشار نظرات مختار است .

آمار سایت
اطلاعات تماس