رویای کوهستان

وب سایت ورزشی آموزشی رویای کوهستان

نودمین شماره فصلنامه کوه منتشر شد.

گردشگری دریاچه تار و هویر

۴۷۶۶

برنامه شماره ۲۱ بازدید از دریاچه تار و هویر
تاریخ اجرا ۹۷/۰۳/۱۵
اعضای گروه رویای کوهستان به همراه چند نفر مهمان جمعا ۱۳ نفربا سه دستگاه خودرو روز سه شنبه ساعت ۶:۵۰از تهران به راه افتادند تا از تعطیلات طولانی برای بازدید از یک منطقه بکر در نزدیکی تهران استفاده کنند. دریاچه تار و هویردر منطقه ی کوهستانی زیبایی قرار دارد برای دسترسی به آنها می توانید ازدو مسیر استفاده کنید:
۱- به شهر دماوند رفته و تا روستای چنار عربها بروید و وارد جاده ی موسوم به جاده معدن شده با پشت سر گذاشتن یک جاده خاکی به دریاچه هویر وتار می رسید.
۲- از دماوند به سمت فیروزکوه به را بیفتید بعد از جابان به منطقه دلیچای می رسید و از آنجا با گذر از روستاهای یهر، لی پشت، مومج، هویر و پشت سر گذاشتن یک جاده خاکی ناهموار به طول ۱۴ کیلومتر به دراچه های تار و هویر می رسید.

دریاچه تار و هویر
دریاچه تاردرارتفاع ۲۵۰۰متری و به شکل یک لوزی با طول ۳/۱ کیلومتر وعرض ۴۰۰متراست ، حوضه آبخیزآن در حدود ۱۹۷/۴۶ هکتار وعمق آن در فصول پرآبی ۵۰ متر و در فصل کم آبی ۴۰ متر است. اگر ۵۰۰ متر به سمت شرق تار حرکت کنید به دریاچه هویر می رسید با عمق ۱۵ متر ، طول ۹۰۰ متر و عرض۱۵۰ متر که حوضه آبخیز آن ۶۷۶/۱۳ هکتاراست. اطراف این دریاچه با ارتفاعاتی محصور شده که تامین کننده آب این دو دریاچه هستند .خط الراس قله دوبرار از این منطقه به خوبی دیده می شود . قلل قره داغ با ۴۰۸۰متر و زرین کوه با ۳۸۳۵ متر ارتفاع مقصد بسیاری از کوهنوردان است. ماهی قزل آلا زرد پر، کل و بز و آویشن جانوران و گیاهان شناخته شده منطقه هستند.

دریاچه تار و هویر
ما بعد از حرکت به سمت دماوند و دریاچه تار و هویر مدت زیادی به دلیل ناهماهنگی نفرات مهمان اتلاف وقت داشتیم و در نهایت با گذر از شهر دماوند ،آبسرد و جابان از دور برگردان به سمت روستاهای یهر و مومج ادامه مسیر دادیم و با عبور از جاده خاکی و مسیر زیبا و سرسبز ،عبور از باغها و رودخانه درنهایت ساعت ۱۲:۱۵ به دریاچه هویر رسیدیم .هوا ابری و احتمال بارش هم بود . این مکان زیبا برای قایق سواری ،ماهیگیری و گذراندن یک شب رویایی بسیار مناسب است . نفرات حاضر مدت زیادی مشغول قایق سواری با قایق بادی بودند وعده ای هم در ارتفاعات اطراف آویشن و کاکوتی چیدند که ثمره بارندگی های فراوان بهار ۹۷ بود. در نهایت ساعت ۱۸:۰۰ در حالی که هوا کاملا سرد و بارانی بود وباد شدیدی هم می وزید تصمیم به بازگشت گرفتیم .مدت کوتاهی بعد از حرکت در جاده با خودروی پژو ۲۰۶ با ۳نفر سرنشین مواجه شدیم که هنگام عبور از رودخا نه به علت ناهمواری مسیر و عدم توجه راننده آسیب شدید دیده بود دوستان گروه رویای کوهستان مدت زیادی برای کمک وقت صرف کردند متاسفانه اشکال برطرف نشد و ناچار با خودروی رونیز اقدام به بکسل ماشین کردند و با زحمت زیاد تا مکان مناسبی داخل روستا منتقل شد وبعد از حدود ۲ ساعت تاخیر به سایر نفرات در شهر دماوند ملحق شده و به سمت تهران حرکت کردیم. ساعت ۲۱ به تهران رسیدیم.

دریاچه تار و هویر
نفرات گروه رویای کوهستان حاضر در برنامه دریاچه تار و هویر : سرپرست آقای سرگیزی
آقای تهرانی، آقای بابانا ، آقای حسینی ، آقای جعفری ،خانم زارع ، خانم تهرانی
نکات مهم: آب آشامیدنی همراه داشته باشید اطراف دریاچه تار و هویر فاقد پوشش گیاهی و درخت و آب آشامیدنی است از روستا می توانید آب مناسب و مطمئن تهیه کنید . دوستان عزیز جاده خاکی و مسیر به شکلیست که با اتومبیل سواری مشکلاتی خواهید داشت بنابراین داشتن خودروی مناسب ،تجهیزات و ابزارو از همه مهمترمهارت راننده بسیار بسیار ضروریست اگر ماشین شما دچار نقص فنی است یا شما مهارت لازم برای رانندگی در مسیرهای کوهستانی ناهموار را ندارید هرگز به این منطقه نروید. حادثه تلخی که برای خودروی ۲۰۶ بکسل شده پیش آمد در صورتی که گروه ما به موقع و در روشنایی از راه نمی رسید میتوانست عواقب وخیمی داشته باشد.
ضمن تشکر از آقایان سرگیزی و بابانا که برای اجرای این برنامه زحمات زیادی را متحمل شدند برای تمامی همراهان آرزوی سلامتی و بهروزی داریم .

تصاویر مسیر دریاچه تار و هویر را در بخش گالری تصاویر مشاهده فرمایید.

, , , , , , , , , ,

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید :

پر کردن موارد ستاره دار الزامی می باشد .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .


نظرات تایپ شده به زبان انگلیسی یا اصطلاحا ” فینگیلیش ” بعضا منتشر نخواهند شد .

مدیریت سایت در انتشار و یا عدم انتشار نظرات مختار است .

آمار سایت
اطلاعات تماس